Švajčiari majú strach z tretej vlny pandémie

Autor: Soňa Fröhlichová | 13.1.2021 o 22:12 | (upravené 13.1.2021 o 22:44) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1238x

Dnes sa konala tlačová konferencia najvyšších predstaviteľov Švajčiarskej konfederácie. Švajčiari sa obávajú zmutovaného vírusu Covid-19, ktorého infekčnosť môže byť až o 70 % vyššia.

S napätím sme čakali na výsledky dnešného rokovania Spolkovej rady v Berne. Predpokladalo sa prijatie prísnejších opatrení.

Tlačová konferencia sa začala o 15.00 hodine a trvala 90 minút. Pred novinárov predstúpili: prezident Švajčiarska, (dávam do pozornosti blog  Švajčiarsko má nového prezidenta), minister zdravotníctva, minister financií a dvaja zástupcovia kantónov pre ekonomické otázky. Bolo zaujímavé sledovať dve premiérové udalosti: prvé vystúpenie nového prezidenta na tlačovej konferencii a  vládni predstavitelia počas konferencie prvýkrát s rúškami a oddelení plexisklom:-)

Slova sa ujal prezident konfederácie Guy Parmelin. Uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa nachádzame v rozhodujúcej fáze pandémie. Napriek dobre rozbehnutej vakcinácii i relatívne stabilizovanej fáze nárastu počtu infikovaných osôb, nová mutácia vírusu vzbudzuje určitú neistotu. 

Z tohto dôvodu sa Spolková rada rozhodla promptne reagovať zavedením prísnejších opatrení. Napriek vážnej situácii, v ktorej sa všetci nachádzame, pôsobil na mňa úsmevne fakt, že počas konferencie sa zavádzané opatrenia označili viackrát ako drastické. Školy a škôlky zostávajú otvorené, dokonca aj lyžiarske strediská...

Nové opatrenia sa zavádzajú od 18. januára a budú v platnosti do 28. februára:

► zatvorenie obchodov (otvorené zostanú potraviny, lekárne, kvetinárstva...),

► povinná práca z domu pre pracujúcich v odvetviach, kde to je možné,

► osoby s chronickými a vážnymi ochoreniami (ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu), zostanú doma na platených dovolenkách,

► súkromné a verejné stretnutia sú povolené v počte maximálne  5 osôb,

► povinné nosenie rúšok v interiéri, od počtu osôb 2,

► opatrenia zavedené už od 27. decembra zostávajú v platnosti (zatvorenie reštaurácii, divadiel, kín atď.)

Priebeh tlačovej konferencie bol profesionálny, pokojný a rešpekt vzbudzujúci. Politici viackrát spomenuli najviac postihnuté skupiny obavateľstva: starých a chorých ľudí, ale i mladých ľudí, ktorí sú konfrontovaní so spôsobom života, ktorý im nie je prirodzený. Spomenuli tiež podnikateľov, umelcov, majiteľov reštaurácií. Úprimným spôsobom vyjadrovali ľútosť nad všetkými negatívnymi dôsledkami pandémie. Ekonómovia dostali priestor na predloženie návrhov na odškodnenie a kompenzáciu strát  postihnutých odvetví. Rešpekt vyjadrili zdravotníckemu personálu.

Novinári mali možnosť položiť viacero otázok. Týkali sa hlavne problematiky otvorených škôl a lyžiarskych stredísk. Nie všetci sú presvedčení o správnosti rozhodnutia o ich neuzavretí. V tejto otázke je cítiť napätie a neistotu. Minister zdravotníctva však uviedol, že táto otázka zostáva v právomoci kantónov. V lyžiarskych strediskách sa reštaurácie na svahoch zavreli, terasy však zostali otvorené. Ich zavretie bude snáď len otázkou času. Transport v lanovkách s väčším počtom lyžiarov je veľmi diskutabilný.

Mimochodom nepadlo ani slovo o celoplošnom testovaní, naopak spomínala sa potreba efektívnej stratégie v očkovaní. Švajčiari majú od včera schvalenú  i druhú vakcínu Moderna, ktorá sa vyrába vo Viège, v katóne Valais.

Blog ukončím slovami nového švajčiarskeho prezidenta:

Utrpenie niekedy vyvoláva hnev, je to ľudské. Ale ak je moment, kedy si potrebujeme zachovať chladnú hlavu, je to teraz.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovičova reforma: Koľko pridá zamestnancovci a vezme živnostníkovi?

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kolúznu väzbu treba zmeniť

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

Komentár Ondreja Podstupku

Ako dlho sa dá opakovať tá istá chyba?

Tentoraz to určite bude iné. No určite.


Už ste čítali?