Švajčiari zavádzali opatrenia opäť medzi poslednými a uvoľňujú medzi prvými

Autor: Soňa Fröhlichová | 30.11.2020 o 0:27 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1479x

Švajčiari si razia svoju vlastnú cestu i v druhej vlne pandémie COVID-19. Prioritne presadzujú  kontrolu nad krivkou infikovaných a chránia nemocnice pred kapacitným kolapsom. Miera reprodukcie vírusu je aktuálne 0,78.

Čo sa aktuálne deje vo Švajčiarsku? Postupne sa uvoľňujú opatrenia, ktoré boli zavádzané v jednotlivých kantónoch od konca októbra. Francúzsky hovoriace kantóny už neobsadzujú najvyššie priečky najviac postihnutých oblastí v rámci Európy.

Opatrenia v rámci kantónov  boli síce rozdielne, ale vo všeobecnosti Švajčiarsko presadzovalo tzv. "polouzavretie". V kantóne Vaud, som si ho  takmer nevšimla. Do práce chodím ako obyčajne, školáci chodia do školy, obchody sú otvorené, rúška nosíme predovšetkým v interiéri. Kadernícke a kozmetické salóny zostali tiež v prevádzke. Kiná, divadlá a reštaurácie sú však zavreté.

Napriek tzv. polouzavretiu, počet nových prípadov COVID-19 sa vo Švajčiarsku znižuje na polovicu, každé dva týždne. Treba však dodať, že počet hospitalizovaných pacientov zostáva vysoký a počet úmrtí znepokojujúci. Nadmerná je hlavne úmrtnosť u osôb starších ako 65 rokov.  Ozýva sa i kritika do vlastných radov od Daniela Kocha, ktorý bol označovaný ako švajčiarsky Monsieur COVID-19 počas prvej vlny. Prílišná pozornosť sa venovala uvoľňovaniu opatrení na úkor príprav na druhú vlnu pandémie. Svetová organizácia zdravia OMS bola vo vyjadreniach ešte kritickejšia: Švajčiarsko počas leta spalo, nepredpokladalo druhú vlnu.

Vo Švajčiarsku nie sme konfrontovaní neustálym zdôrazňovaním aktuálnych čísiel infikovaných. Moderátori správ nenosia rúška a hlavné správy sa pandémii venujú už len okrajovo. Výnimočne kvôli blogu som si v jeden deň tohto týždňa pozrela aktuálnu situáciu. Z vykonaných 28 740 testov bolo 4509 pozitívnych, hospitalizovaných pacientov bolo 198 a počet úmrtí 79. Nemocnice hlásia 80 % vyťaženosť lôžok intenzívnej starostlivosti.

Švajčiarska vláda oznámila uvoľňovanie opatrení v tomto rozsahu:

  • Múzeá, galérie, knižnice sa otvárajú 1. decembra.
  • Kaviarne a reštaurácie budú otvorené od 10. decembra, s otváracími hodinami od 6.00 do 23.00 h.
  • Fitnescentrá sú otvorené od minulého týždňa, plavárne sa budú otvárať postupne.
  • Rodinné či spoločenské udalosti zostávajú limitované počtom osôb (svadby a krstiny – 5 osôb, bohoslužby – 30 osôb, pohreby – 30 osôb).
  • Rodinné stretnutia počas sviatkov, od 18. decembra do 3. januára, budú povolené v počte 10 osôb.
  • Kiná, divadlá, koncertné sály, botanické a zoologické záhrady zostávajú zatiaľ zatvorené.

Čerešničkou na torte sú lyžiarske strediská, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou počas zimnej sezóny vo Švajčiarsku otvorené a to i napriek tlaku zo strany susedných alpských krajín, ktoré žiadajú ich plošné uzavretie. Bolo by veľkým prekvapením, keby Švajčiarsko zmenilo svoje rozhodnutie v tejto otázke. Dokonca to vyzerá i na podporu zo strany Rakúska, ktoré si tiež nechce nechať  uniknúť tohoročnú  lyžiarsku sezónu. Uvidíme za akú cenu...

Je zrejmé, že špeciálnym opatreniam na svahoch a vlekoch sa nevyhneme. Rúška, dodržiavanie vzdialenosti a dezinfekcia rúk budú samozrejmosťou. Bufety na svahoch sa budú otvárať a  zatvárať súčasne s prevádzkou vlekov a lanoviek.

Osobne sa tento rok teším do lyžiarskeho strediska Crans Montana, odkiaľ vám určite sprostredkujem vianočný blog. A keď sa nebude lyžovať, vôbec ma to nebude mrzieť. Čo viac si môžem želať ako tráviť pokojné Vianoce v príjemnej spoločnosti na horách. A predovšetkým v plnom zdraví...

Nasledujúca  fotografia je z francúzsko-švajčiarskeho lyžiarskeho strediska Les Portes du Soleil, ktoré patrí k najväčším na svete. Rozprestiera sa medzi Ženevským jazerom a horou Mont Blanc.Ťažko si predstaviť  lyžovanie na švajčiarskej strane a súčasné uzavretie francúzskej...

Ja už síce snívam o Vianociach a lyžiarskej sezóne, ale pevne verím, že sa mi podarí ešte predtým navštíviť nádherný región La Gruyère a podeliť sa s vami o recepty na tradičné švajčiarske syrové jedlá, fondue a raclette. Na horách  v zime  chutia výnimočne:-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovičova reforma: Koľko pridá zamestnancovci a vezme živnostníkovi?

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kolúznu väzbu treba zmeniť

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

Komentár Ondreja Podstupku

Ako dlho sa dá opakovať tá istá chyba?

Tentoraz to určite bude iné. No určite.


Už ste čítali?