Švajčiarsko postupne sprísňuje opatrenia proti koronavírusu

Autor: Soňa Fröhlichová | 2.11.2020 o 16:16 | (upravené 2.11.2020 o 21:55) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1433x

Od Ženevského jazera hlásim krásne slnečné počasie s teplotou 20 °C, nádherný výhľad na Mont Blanc ale i sprísňovanie opatrení proti koronavírusu. Od 19.00 hodiny dnešného dňa zatvára väčšinu prevádzok aj Ženeva.

Napriek tomu, že do Švajčiarska v oblasti Ženevského jazera, zavítalo oneskorené babie leto a môžeme sa potešiť nádherným výhľadom na Mont Blanc, aktuálne správy zo šíriaceho sa koronavírusu nie sú najpriaznivejšie.

Od 29. októbra sú vo Švajčiarsku platné miernejšie opatrenia v boji proti koronavírusu. Spolková vláda však upozornila na fakt, že keď tieto opatrenia nebudú dostatočne efektívne do 14 dní, pristúpi k tvdším obmedzeniam. Aktuálne federálne opatrenia sú nasledovné:

→ Povinné nosenie rúšok aj v exteriéri, kde sa nedá dodržať bezpečný odstup, ako napríklad na rušnej pešej zóne,

→ Na školách je povinné nosenie rúšok pre učiteľov i žiakov od 7. ročníka,

→ Zatvárajú sa diskotéky a tanečné kluby,

→ Reštaurácie a bary musia obmedziť otváracie hodiny maximálne do 23.00 hodiny, pri jednom stole môžu sedieť maximálne 4 zákazníci,

→ Kultúrne a športové podujatia sú obmedzené na účasť osôb maximálne v počte 50, súkromné akcie maximálne 10 osôb.

V takejto verzii to máme stále napríklad v kantóne Vaud, s hlavným mestom Lausanne. Samozrejme, že na sociálnych sieťach už koluje množstvo vtipov, v ktorých sa paroduje aktuálny postup švajčiarskej vlády v boji proti pandémii, v zmysle akoby sa tento problém Švajčiarska netýkal:-)

Opak je však pravdou, Švajčiarsko zaznamenáva v posledných dňoch najrýchlejší rast prípadov COVID-19. Opatrenia sú však miernejšie ako v iných európskych štátoch. Za posledný týždeň sa počet nových denných infekcií takmer zdvojnásobil. Napríklad vo štvrtok, 29. októbra, počet nových potvrdených prípadov v priebehu 24 hodín prekročil hranicu 9 000. Rastie i počet hospitalizovaných pacientov, ktorý dosiahol úroveň porovnateľnú s úrovňou maxima zaznamenaného počas prvej vlny. V minulom týždni bolo hospitalizovaných viac ako 1100 ľudí a 160 pacientov zomrelo. Tento enormný nárast pozitívne testovaných ľudí, vláda odôvodňuje tým, že sa viac testuje.

My obyvatelia kantónu Vaud, s počtom obyvateľov cca 721 600, stále žijeme v atmosfére, akoby sa nič dramatické nedialo. Pre priblíženie tohto kantónu ešte uvediem, že sa jedná o 3. najľudnatejší a 4. najväčší kantón vo Švajčiarsku (z celkového počtu 26). Disciplína ľudí v základných pravidlách hygieny: umývanie rúk, dezinfekcia, bezpečný odstup a nosenie rúšok sa však striktne dodržiava.

Napriek spomenutým federálnym nariadeniam, môžu jednotlivé kantóny prevziať iniciatívu a nastaviť si vlastné špecifické opatrenia. Tak už urobila väčšina najviac postihnutých kantónov: Valais, Jura, Fribourg ale i ďalšie.

Včera vydal vyhlásenie kantón Ženeva o  nevyhnutnosti  prijatia prísnejších opatrení s platnosťou od 2. novembra. Mimochodom Ženevu som vám už  predstavila v mojich dvoch blogoch: Ženeva alias Paríž Švajčiarska (1. časť), Ženeva alias Paríž Švajčiarska (2. časť). 

Čísla poukazujú na vážne zhoršenie situácie. V Ženevskej univerzitnej nemocnici je hospitalizovaných 474 pacientov z toho 56 v intenzívnej starostlivosti.

Najdôležitejšie opatrenia v kantóne Ženeva:

→ Zatvárajú sa reštaurácie, bary, bufety, zábavné, kultúrne  a rekreačné zariadenia, fitnescentrá a bazény,

→ Zakázané sú všetky služby zahrňujúce blízky fyzický kontakt,

→ Zakázané sú verejné a súkromné akcie v počte viac ako 5 osôb (výnimkou sú svadby, pohreby atď kde je povolených účasť do 50 osôb)

→ Športové aktivity pre deti do 12 rokov sú povolené v exteriéri v skupinách s maximálne 15 ľuďmi, od 12 rokov - 5 osôb. Toto opatrenie sa nevzťahuje na hodiny Telesnej výchovy na školách.

Opatrenia zostanú v platnosti do 29. novembra.

Zdá sa, že napriek prvým optimistickým vyhliadkam v zavádzaní opatrení počas druhej vlny COVID-19, bude musieť aj Švajčiarsko pristúpiť k tvrdším opatreniam. Schyľuje sa  i tu k dlhým zimným večerom, trávených v kruhu rodiny, pri dobrom filme či zaujímavej knihe, popíjajúc kvalitné víno Švajčiarske víno sa vypije vo Švajčiarsku  či zdravý bylinkový čaj?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovičova reforma: Koľko pridá zamestnancovci a vezme živnostníkovi?

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kolúznu väzbu treba zmeniť

Väzba nenahrádza trest. Má byť humánna.

Komentár Ondreja Podstupku

Dúfame v krízu magického myslenia

Tentoraz to určite bude iné. No určite.


Už ste čítali?