Švajčiari uvoľňujú vo veľkom štýle.

Autor: Soňa Fröhlichová | 28.5.2020 o 22:00 | (upravené 30.5.2020 o 0:13) Karma článku: 10,57 | Prečítané:  6116x

Švajčiarsko pristupuje k zmierneniu opatrení proti Covid 19 ešte razantnejšie ako predpokladalo. Nové uvoľňovanie je ohlásené od 6. júna, s miernou dávkou humoru ho  nazvali TURBO uvoľňovaním...

Keď som včera  začínala tréning v mojom obľúbenom fitnescentre, na bežiacom páse, pozerajúc  popri behu televíziu, zachytila som začiatok priameho prenosu z tlačovej konferencie prezidentky,  ministrov  zdravotníctva a vnútra švajčiarskej konfederácie. Nové informácie ma tak zaujali, že som si namiesto mojich tradičných 20 odbehla 30 minút:-)

Prezidentka Simonetta Sommaruga (na fotografii v strede) s úsmevom uviedla tlačovú konferenciu slovami:

Švajčiarsko sa znovu narodilo...

Tento blog nadväzuje na informácie podané v blogu: Uvoľňovanie opatrení pre koronavírus vo Švajčiarsku. 

Poďme sa  teda  pozrieť na optimistické otváranie od 6. júna:

⇒ Povolený počet osôb pre zhromažďovanie sa zvyšuje na 300 (väčšie podujatia s účasťou viac ako 1000 osôb  sa predpokladá povoliť až koncom augusta ),

Povolenie sa vzťahuje  na spoločenské, rodinné i pracovné stretnutia (vychádza sa tak v ústrety medzinárodným organizáciám v Ženeve, ako napríklad OSN, ktoré môžu začať svoju činnosť)

⇒ Otvárajú sa kiná, divadlá, zoologické záhrady, zábavné parky, kasína, wellness,  turistické centrá i lanovky, kempingy, kúpaliská,

⇒ Do školy nastúpia aj žiaci nepovinnej školskej dochádzky, povolené sú rôzne voľnočasové aktivity i letné tábory.

Bary a nočné podniky môžu byť otvorené do polnoci, v reštauráciach už môžu sedieť pri jednom stole viac ako štyri osoby.  Majitelia prevádzok by mali evidovať kontaktné údaje o zákazníkoch, v prípade výskytu infikovanej osoby. Naďalej sa odporúča, v prípade možnosti, pracovať z domu. Pozornosť sa tradične venuje odporúčaniam pre starších ľudí, konečne aj pre nich odznelo niečo pozitívne. Môžu sa opäť stretávať s vnúčatami a vrátiť sa k svojmu predchádzajúcemu  sociálnemu životu.

Vyzerá to tak, že aj bohaté Švajčiarsko nepodceňuje negatívne vplyvy koronavírusu na ekonomiku krajiny a s podmienkou uplatňovania príslušných preventívnych opatrení ruší väčšinu obmedzení. Pre úplnosť dodám, že aj erotické salóny a služby prostitútok, môžu začať svoju činnosť (vo Švajčiarsku je prostitúcia legalizovaná, zostáva však tabu)... Paradoxne,  kontaktné športy (džudo, box) ale i tanec zostávajú zakázané až do 6. júla.

Prezidentka konfederácie zdôraznila, že i napriek pozitívnemu priebehu v boji s koronavírusom (10-15 nových infikovaných prípadov denne) treba naďalej dodržiavať pravidlá hygieny i bezpečnej  vzdialenosti.

Zopár mojich osobných postrehov:

Fitnescentrá sú otvorené už 2 týždne. Prekvapilo ma, že ich spustenie prebehlo v úplnej pohode. Na recepcii žiadny dotykový kontakt, permanentku si sama označím pri vstupe i  odchode, zoberiem zo stolíka kľúč (už dezinfikovaný), pri odchode ho položím  na stôl medzi použité. Do centra  prídem už v športovom oblečení, podľa odporúčaní nevyužívam šatňu, sprchu, saunu ani jacuzzi. Fitnescentrum nie je  preplnené skôr naopak, všade sú dezinfekčné prostriedky a servítky, každý druhý stroj je vyradený z prevádzky, prelepený páskou. Používanie uterákov a dezinfekcia stroja po použití  je samozrejmosťou. Vďaka označeným kartám sa vedie presná evidencia o každom cvičiteľovi, ktorú je možné využiť v prípade výskytu infikovanej osoby.

Tlačové konferencie sledujem pravidelne v televízii. Nebolo ich veľa, ale vždy poskytli úplné a jasné informácie.

Verejnosti sa najviac prezentoval minister zdravotníctva Alain Berset, ktorého výrok ešte z apríla sa stal priam kultovým:

Musíme konať tak rýchlo ako je možné, ale zároveň tak pomaly ako je potrebné...

Pôsobil vždy profesionálne a vyrovnane. Švajčiari viac-menej rešpektovali a akceptovali jeho pokyny. Na poslednej tlačovej konferencii vyzdvihol a poďakoval pánovi Danielovi Kochovi, slovami " Chapeau Monsieur Koch".  Lekár Daniel Koch bol delegátom Federálneho úradu pre verejné zdravie a pracoval od začiatku v krízovom štábe. Minister vyzdvihol jeho angažovanosť, vedecké znalosti, rešpekt a skromnosť voči vírusu i pokojný a jemný humor v každej situácii.  Je označovaný za Muža COVID 19 vo Švajčiarsku a aktuálne odchádza do zaslúženého dôchodku. Aká podobnosť s našim Monsieur Krčméry:-)

Informácie ohľadne otvárania hraníc podala ministerka spravodlivosti a polície Karin Keller – Sutter. Hranice so susednými štátmi: Francúzsko, Rakúsko a Nemecko sa otvoria bez obmedzení 15. júna. Taliansko zostáva ešte otázne. 

Yupiii!!! Takže, ak mi nebude hroziť domáca ani štátna karanténa, môžem opäť prísť na pár dní domov:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Sudca Truban pustil Bödöra, jeho rodina pritom tiež dostala dotáciu

Sudca kandiduje na šéfa Špecializovaného súdu.

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.


Už ste čítali?