Švajčiari uvoľňujú vo veľkom štýle

Autor: Soňa Fröhlichová | 28.5.2020 o 22:00 | (upravené 5.10.2020 o 10:02) Karma článku: 10,57 | Prečítané:  6231x

Švajčiarsko pristupuje k zmierneniu opatrení proti Covid 19 ešte razantnejšie ako predpokladalo. Nové uvoľňovanie je ohlásené od 6. júna, s miernou dávkou humoru ho  nazvali TURBO uvoľňovaním...

Keď som včera  začínala tréning v mojom obľúbenom fitnescentre, na bežiacom páse, pozerajúc  popri behu televíziu, zachytila som začiatok priameho prenosu z tlačovej konferencie prezidentky,  ministrov  zdravotníctva a vnútra švajčiarskej konfederácie. Nové informácie ma tak zaujali, že som si namiesto mojich tradičných 20 odbehla 30 minút:-)

Prezidentka Simonetta Sommaruga (na fotografii v strede) s úsmevom uviedla tlačovú konferenciu slovami:

Švajčiarsko sa znovu narodilo...

Tento blog nadväzuje na informácie podané v blogu: Uvoľňovanie opatrení pre koronavírus vo Švajčiarsku. 

Poďme sa  teda  pozrieť na optimistické otváranie od 6. júna:

⇒ Povolený počet osôb pre zhromažďovanie sa zvyšuje na 300 (väčšie podujatia s účasťou viac ako 1000 osôb  sa predpokladá povoliť až koncom augusta ),

Povolenie sa vzťahuje  na spoločenské, rodinné i pracovné stretnutia (vychádza sa tak v ústrety medzinárodným organizáciám v Ženeve, ako napríklad OSN, ktoré môžu začať svoju činnosť)

⇒ Otvárajú sa kiná, divadlá, zoologické záhrady, zábavné parky, kasína, wellness,  turistické centrá i lanovky, kempingy, kúpaliská,

⇒ Do školy nastúpia aj žiaci nepovinnej školskej dochádzky, povolené sú rôzne voľnočasové aktivity i letné tábory.

Bary a nočné podniky môžu byť otvorené do polnoci, v reštauráciach už môžu sedieť pri jednom stole viac ako štyri osoby.  Majitelia prevádzok by mali evidovať kontaktné údaje o zákazníkoch, v prípade výskytu infikovanej osoby. Naďalej sa odporúča, v prípade možnosti, pracovať z domu. Pozornosť sa tradične venuje odporúčaniam pre starších ľudí, konečne aj pre nich odznelo niečo pozitívne. Môžu sa opäť stretávať s vnúčatami a vrátiť sa k svojmu predchádzajúcemu  sociálnemu životu.

Vyzerá to tak, že aj bohaté Švajčiarsko nepodceňuje negatívne vplyvy koronavírusu na ekonomiku krajiny a s podmienkou uplatňovania príslušných preventívnych opatrení ruší väčšinu obmedzení. Pre úplnosť dodám, že aj erotické salóny a služby prostitútok, môžu začať svoju činnosť (vo Švajčiarsku je prostitúcia legalizovaná, zostáva však tabu)... Paradoxne,  kontaktné športy (džudo, box) ale i tanec zostávajú zakázané až do 6. júla.

Prezidentka konfederácie zdôraznila, že i napriek pozitívnemu priebehu v boji s koronavírusom (10-15 nových infikovaných prípadov denne) treba naďalej dodržiavať pravidlá hygieny i bezpečnej  vzdialenosti.

Zopár mojich osobných postrehov:

Fitnescentrá sú otvorené už 2 týždne. Prekvapilo ma, že ich spustenie prebehlo v úplnej pohode. Na recepcii žiadny dotykový kontakt, permanentku si sama označím pri vstupe i  odchode, zoberiem zo stolíka kľúč (už dezinfikovaný), pri odchode ho položím  na stôl medzi použité. Do centra  prídem už v športovom oblečení, podľa odporúčaní nevyužívam šatňu, sprchu, saunu ani jacuzzi. Fitnescentrum nie je  preplnené skôr naopak, všade sú dezinfekčné prostriedky a servítky, každý druhý stroj je vyradený z prevádzky, prelepený páskou. Používanie uterákov a dezinfekcia stroja po použití  je samozrejmosťou. Vďaka označeným kartám sa vedie presná evidencia o každom cvičiteľovi, ktorú je možné využiť v prípade výskytu infikovanej osoby.

Tlačové konferencie sledujem pravidelne v televízii. Nebolo ich veľa, ale vždy poskytli úplné a jasné informácie.

Verejnosti sa najviac prezentoval minister zdravotníctva Alain Berset, ktorého výrok ešte z apríla sa stal priam kultovým:

Musíme konať tak rýchlo ako je možné, ale zároveň tak pomaly ako je potrebné...

Pôsobil vždy profesionálne a vyrovnane. Švajčiari viac-menej rešpektovali a akceptovali jeho pokyny. Na poslednej tlačovej konferencii vyzdvihol a poďakoval pánovi Danielovi Kochovi, slovami " Chapeau Monsieur Koch".  Lekár Daniel Koch bol delegátom Federálneho úradu pre verejné zdravie a pracoval od začiatku v krízovom štábe. Minister vyzdvihol jeho angažovanosť, vedecké znalosti, rešpekt a skromnosť voči vírusu i pokojný a jemný humor v každej situácii.  Je označovaný za Muža COVID 19 vo Švajčiarsku a aktuálne odchádza do zaslúženého dôchodku. Aká podobnosť s našim Monsieur Krčméry:-)

Informácie ohľadne otvárania hraníc podala ministerka spravodlivosti a polície Karin Keller – Sutter. Hranice so susednými štátmi: Francúzsko, Rakúsko a Nemecko sa otvoria bez obmedzení 15. júna. Taliansko zostáva ešte otázne. 

Yupiii!!! Takže, ak mi nebude hroziť domáca ani štátna karanténa, môžem opäť prísť na pár dní domov:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.


Už ste čítali?