reklama

Ženeva alias Paríž Švajčiarska (2. časť)

Pokračovanie blogu o kozmopolitnom meste Ženeva, ktoré sa pýši prívlastkami jedného z najdrahších miest sveta, jednou z najvyšších životných úrovní a mnohí ho zaraďujú medzi najkrajšie mestá Európy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvej časti blogu o Ženeve, Ženeva alias Paríž Švajčiarska (1. časť), som vám bližšie priblížila prvých šesť z môjho pohľadu najimpozantnejších symbolov tohto mesta. Do tejto časti som vybrala druhú šesticu zaujímavých miest. Keďže rada píšem o tom, čo dobre poznám, niektoré miesta som opäť navštívila...

Obrázok blogu

Pre kontinuitu s prvou časťou, dovolím si uviesť i druhú časť blogu už uvedenou hudobnou paródiou na ženevský životný štýl:

Ale teraz už do práce:-). Ďalších šesť zaujímavých miest (možno i viac) čaká na moju prezentáciu...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

7. Quartiers Carouge et Les Grottes (štvrte Carouge a Les Grottes)

Carouge ocenia predovšetkým milovníci barov, reštaurácií a kaviarní, vo dne i v noci. Pôvab malých uličiek a krásnej architektúry dopĺňajú aj stánky s drobnými umeleckými predmetmi.

Štvrť Carouge
Štvrť Carouge (zdroj: dreamstime.com)

Španielsky architekt Gaudí by určite ocenil štvrť Les Grottes s farebnými a rozprávkovými motívmi balkónov a fasád obytných budov.

Štvrť des Grottes
Štvrť des Grottes (zdroj: www.m-3.com)

8.  Musée d’art et d’histoire (Múzeum umenia a histórie)

Múzeum umenia a histórie je najväčším múzeom vo Švajčiarsku. Budova pochádza zo začiatku 19. storočia a mnohí ju považujú za najkrajšiu v Ženeve. Múzeum ponúka na piatich poschodiach zbierku 650 000 exponátov (maľby, hudobné nástroje, sochy, zbrane, keramiku...). Vstupné sa neplatí. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Múzeum umenia a histórie
Múzeum umenia a histórie (zdroj: Adrien Buchet)

V múzeu môžete vidieť diela Picassa, Moneta, Van Gogha, i mnohých ďalších maliarov. 

V Múzeu umenia a histórie
V Múzeu umenia a histórie 

Ďalšie nemenej zaujímavé múzeá sú: Ariana (keramika a sklo), Patek Philippe (najprestížnejšia zbierka hodiniek), Múzeum reformácie, Múzeum Červeného kríža či interaktívne malinké Múzeum histórie vedy, umiestnené priamo na brehu jazera. Je jediným svojho druhu vo Švajčiarsku. Zbierka je výsledkom pokroku vedeckých poznatkov a myšlienok, ktoré umožňujú lepšie porozumieť vývoju technických odborov, ako sú astronómia, mikroskopia, elektrina alebo meteorológia.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

9Quartier Les Pâquis, Bains des Pâquis (štvrť Pâquis, kúpalisko Pâquis)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V centre mesta, na pravom brehu jazera sa nachádza veľmi zaujímavá a rozmanitá štvrť Pâquis, pozostávajúca z viacerých častí. Vyznačuje sa kozmopolitnosťou a dynamikou, stvárňuje multikultúrnosť Ženevy. Prechádzajúc sa po tejto štvrti, akoby ste poznávali celý svet, a to nielen vďaka početným turistom, ale i zamestnancom medzinárodných organizácií a veľvyslanectiev. Aj preto v miestnych baroch a reštauráciach môžete objavovať rôzne chute z celého sveta. Nájdete tu aj mestské kúpalisko, ktoré je vystavané na móle. V prevádzke je celoročne, v zime ponúka sauny, turecké kúpele, hammam i masáže. Návštevníkov priťahujú aj bufety, ktoré ponúkajú okrem iného tradičné syrové fondue. V lete to vyzerá takto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A opäť raz pre úplnosť musím dodať, že štvrť Pâquis je aj "Červenou zónou mesta", t.j. centrom prostitúcie, sex shopov a kabaretov. Raz som sa tam nedopatrením vyskytla, našťastie nie sama (večer sa neodporúča prechádzať touto časťou bez pánskeho doprovodu). Kúpila som na nejakom zľavovom portáli kupón na večeru v indickej reštaurácii, nevediac kde sa reštaurácia nachádza. Zdalo sa mi, že priateľ zostal zaskočený, keď som mu do GPS nadiktovala adresu (pochopila som neskôr). Aspoň som mala možnosť ocitnúť sa priamo v centre diania. A musím povedať, že moja obľúbená Julia Roberts z filmu Pretty woman by tu márne hľadala konkurenciu:-)

Zaujímavosťou je, že práve tu našiel námet na svoj román "11 minút" brazílsky spisovateľ Paulo Coelho. Je o mladej Brazílčanke Márii, ktorá sa tu tiež vyskytla nedopatrením a začala pracovať ako prostitútka. Všetko nakoniec dobre dopadlo, po nastúpení na Svätojakubskú cestu, ktorá Ženevou prechádza, nakoniec našla vysnívanú lásku a pokoj duše.

10Treille Promenade

Najstaršia promenáda v meste pochádza zo 16. storočia. Pýši sa dvomi unikátmi, prvým z nich je najdlhšia lavička na svete, meria 120 metrov. Druhou zaujímavosťou je, že medzi storočnými stromami, prevažne gaštanmi, je pri výskyte prvého listu jedného z nich oficiálne ohlásená jar.

Lavička dlhá 120 metrov
Lavička dlhá 120 metrov (zdroj: Christian Humbert)

11. Monument Brunswick  

Mauzóleum na uctenie si Charlesa II, vojvodu z Brunswicku, ktorý daroval mestu 24 miliónov švajčiarskych frankov. Ako podmienku si dal práve výstavbu tohto pamätníka.

Monument Brunswick
Monument Brunswick (zdroj: makemytrip.com)

Pri pohľade na nasledujúcu fotografiu môžete v pozadí vidieť hotel Richemond, v ktorom pobýval v exile prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Odohrala sa tu dokonca kľúčová udalosť, prvé oficiálne prehlásenie o snahe zbavenia sa nadvlády Habsburgovcov.

Monument Brunswick, v pozadí hotel Richemond
Monument Brunswick, v pozadí hotel Richemond (zdroj: Katarína Husáková)

A práve za týmto monumentom má svoje pamätné miesto od roku 2018 aj Václav Havel. Jedná sa o dielo "Lavička Václava Havla", ktoré navrhol známy český architekt Bořek Šípek. V skutočnosti ide o dve stoličky, pevne spojené so stolíkom, ktorého stredom prerastá lipa. Je to umelecky vyjadrené pozvanie k dialógu. Rovnaké dielo na počesť nášho prvého porevolučného prezidenta je umiestnené vo viacerých mestách sveta. 

Lavička Václava Havla
Lavička Václava Havla (zdroj: Christian Humbert)

Žiaľ, lipa sa niekde stratila, pripájam fotografiu, ako má originálne dielo vyzerať:

Lavička Václava Havla, Ústí nad Labem
Lavička Václava Havla, Ústí nad Labem (zdroj: Dwaynee )

12. Eglise orthodoxe russe (Ruský ortodoxný kostol)

Po jeho vysvätení v roku 1866 sa stáva centrom ortodoxie vo Švajčiarsku. Jeho stavbu významnou finančnou čiastkou podporila Anna Feodorovna Constancia, švagriná cára Alexandra I. V 19. storočí sa Ženeva stáva destináciou vyššej ruskej spoločnosti, útočiskom ruských revolucionárov a intelektuálov. Aktuálne je kostol farnosťou diecézy Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí. 

Obrázok blogu

Ženeva zostala dodnes obľúbenou destináciou ruských obchodníkov, v posledných rokoch sa považuje za svetové hlavné mesto ruského obchodu s ropou. Bohatstvo ruských prisťahovalcov v Ženeve si nemôžete nevšimnúť. Ich deti navštevujú najdrahšie medzinárodné školy. Len vďaka povinným školským uniformám nie sú oblečené v najdrahších dizajnérskych značkách, rodičia pre nich prichádzajú v najluxusnejších autách. Pôsobí to paradoxne voči, z môjho pohľadu, skromným Švajčiarom, ktorí si na značky vôbec nepotrpia a aj tí bohatší z nich, pôsobia navonok veľmi nenápadne.

Kostol nemôžete prehliadnuť už z veľkej diaľky:

Ruský ortodoxný kostol
Ruský ortodoxný kostol (zdroj: Christian Humbert)

Neďaleko vlakovej stanice Cornavin sa nachádza hlavný katolícky kostol mesta, bazilika Notre Dame z 19. storočia. Populácia kolísky kalvinizmu, napriek veľkému vplyvu reformistov, zostala prevažne katolícka. Hlavnou svätyňou baziliky je socha blahoslavenej Panny Márie z bieleho kameňa, s heslom Nuntia Pacis – Posolstvo mieru. Bazilika je aj zastávkou pre pútnikov smerujúcich do Santiaga de Compostela. Kostol je architektonickým skvostom zvonka i zvnútra, odporúčam navštíviť.

Obrázok blogu

Filozof Jean-Jacques Rousseau sa nezmestil do mojej "dvanástky" zaujímavostí o Ženeve, ale treba ho spomenúť. Síce si ho privlastnili Francúzi (svojim dielom ovplyvnil Veľkú francúzsku revolúciu), ale narodil sa v Ženeve, v roku 1712.

Na ostrove Rousseau
Na ostrove Rousseau (zdroj: Christian Humbert)

Páni Rousseau, Calvin a Dunant (zakladateľ Červeného kríža) sú považovaní za troch mužov, ktorí sa najviac pričinili o zviditeľnenie Ženevy v svetovom meradle.

Obrázok blogu
(zdroj: Christian Humbert)

Vráťme sa ešte k popularizátorovi priamej demokracie, ktorým bol práve Jean-Jacques Rousseau. Podstatou jeho učenia bolo, že ľudia sa rodia dobrí a kazia sa až vplyvom spoločnosti. Volal po návrate k prírode.

Na jeho počesť je v Ženeve pomenovaná ulica a bronzová socha je umiestnená na miniatúrnom ostrove Rousseau, ktorý bol vytvorený len pár metrov od mostu Mont Blanc, v časti kde sa končí Ženevské jazero a pokračuje rieka Rhône.

Ostrov Rousseau
Ostrov Rousseau (zdroj: statues.vanderkrogt.net)
Most Mont Blanc
Most Mont Blanc (zdroj: Katarína Husáková)

Rieka Rhône prináša ešte jeden prírodný skvost Ženevy – sútok (jonction) riek Rhône a Arve. Tento pohľad je impozantný, hlavne z dôvodu veľkolepej palety farieb (karibská modrá rieky Rhône a piesočnatá béžová rieky Arve). Obe rieky získavajú vodu z ľadovcov, jedna zo švajčiarskych, druhá z francúzskych Álp. Rhône (812 km) pramení v horách kantónu Valais, napája sa na Ženevské jazero a zo Ženevy pokračuje južným smerom do Francúzska, kde ústi do Stredozemného mora v blízkosti Marseille. 

Sútok Rhône a Arve
Sútok Rhône a Arve (zdroj: Christian Humbert)
Obrázok blogu

Nie je to síce z pohľadu veľkosti náš sútok Dunaja a Moravy na Devíne (týmto zdravím Devínčanov, Táňa F, ďakujem, že si prečítaš blog pred jeho publikovaním), ale toto miesto poskytuje Ženevčanom príležitosť poprechádzať sa v mestskom prostredí, v lese pozdĺž rieky a tráviť tu oddychové voľnočasové aktivity.

Obrázok blogu

Rada by som ukončila tento blog o meste na Ženevskom jazere, a to i napriek tomu, že sú tu aj ďalšie zaujímavé miesta: radnica, botanická záhrada, opera, Victoria Hall, námestie Plainpalais s mojim obľúbeným blším trhom atď. Treba prísť a vidieť:-)

Tesne pred publikovaním, som dostala od pána Šuvadu z Zürichu, veľmi zaujímavú informáciu, ktorú som si hneď naštudovala a rada vám ju poskytnem. Významný slovenský fyzik Aurel Stodola, zakladateľ parných a plynových turbín i konštruktér tepelného čerpadla, poskytol svoj vynález Švajčiarsku a jeho čerpadlo dodnes vykuruje radnicu v Ženeve, odoberaním tepla z vody jazera. 

Aurel Stodola na poštovej známke
Aurel Stodola na poštovej známke (zdroj: postoveznamky.sk)
Victoria Hall
Victoria Hall (zdroj: Soňa Frohlichová)

Ak sa niekedy rozhodnete navštíviť Ženevu, môj blog vám určite uľahčí poznávanie tohto očarujúceho mesta. Ak budete mať na Ženevu k dispozícii viac dní, v ďalších blogoch vám predstavím i zaujímavé mestá v okolí (Annecy, Yvoire, Evian) a predovšetkým jedno čarovné miesto - moje najobľúbenejšie, Chamonix Mont Blanc vo Francúzsku.

Obrázok blogu
Soňa Fröhlichová

Soňa Fröhlichová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  91
  •  | 
  • Páči sa:  965x

Mám 57 rokov. Pred 12 rokmi som si začala klásť otázky typu: Vyhovuje mi rutina a stereotyp v ktorom žijem? Skúsim sa posunúť niekam inam? Budem ešte v 45-tich rokoch schopná poznávať novú krajinu, nájsť si prácu, priateľov, koníčky, nové výzvy a hlavne naučiť sa ďalší jazyk? Nebola to vždy prechádzka ružovou záhradou, ale podarilo sa. Voľba padla úplne náhodne na Švajčiarsko, ktoré by som Vám v mojich článkoch rada predstavila. Chcem v nich zúročiť poznatky a skúsenosti z môjho pôsobenia a neúnavného cestovania po celom Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu